+48 509 570 306

Wyłączny
dystrybutor
produktów
firmy Dodge
w Polsce

Balsamacja

Balsamacja to zabieg polegający na wymianie płynów ustrojowych w krwioobiegu na płyny konserwujące. Wszystkie płyny fizjologiczne, które znajdują się w organizmie zmarłego, wypływają w trakcie zabiegu i są zastępowane chemicznymi preparatami. Preparaty te powstają na bazie formaliny z dodatkiem innych środków, jak np. gliceryna. Istnieje wiele rodzajów płynów do balsamacji i dobiera je się w zależności od stanu zwłok.

Zabieg balsamacji wykonuje się w różnych celach. Przede wszystkim są to względy estetyczne, gdy bliscy chcą poprawić wygląd osoby zmarłej, lub gdy na ciele zmarłego widoczne są zasinienia. Balsamacja daje możliwość odwrócenia tego zjawiska. Podobnie dzieje się w przypadku zbyt bladych zwłok – dzięki balsamacji możliwe jest przywrócenie naturalnego koloru skóry.

Balsamacja nieoceniona jest w momencie, gdy z różnych względów pogrzeb zmarłego zostaje odsunięty w czasie lub gdy ciało ma zostać przewiezione w odległe miejsce. Dzięki dobrze wykonanemu zabiegowi ciało jeszcze długo pozostaje w dobrym stanie, ponieważ blokuje on proces rozpadu ciała.

Wprowadzenie do ciała płynów konserwujących pozwala także na wykluczenie ryzyka zakażenia wszelkimi chorobami zakaźnymi niebezpiecznymi dla otoczenia.
Balsamację powinno się przeprowadzać najpóźniej do 96 godzin po zgonie, zanim krew całkowicie rozłoży się w naczyniach włosowatych.

Zabieg balsamacji jest całkowicie bezpieczny dla pracowników przy zachowaniu wszystkich zasad BHP. Posiadanie go w swojej ofercie przez Zakład pogrzebowy znacznie podwyższa prestiż firmy i podnosi poziom świadczonych usług.